Jezioro Goczałkowickie

Jezioro Goczałkowickie

Goczałkowicki zbiornik jest największym sztucznym jeziorem na południu kraju. Jego powierzchnia obejmuje 3200 ha, a pojemności wynosi 168 mln m.

Budowę zapory rozpoczęto w 1950 r. wychodząc naprzeciw wzrastającemu zapotrzebowaniu ludności na wodę pitną. Jako miejsce na jego usytuowanie wybrano dużą dolinę obok Goczałkowic w której znajdowała się wieś Zarzecze oraz kilka mniejszych przysiółków. Lokalizacja jeziora w tym miejscu wiązała się także z potrzebą uregulowania wiosennych wylewów, przepływającej przez miejscowość rzeki Wisły.

Łączne tereny przeznaczone pod zalanie obejmowały 3 tyś. ha i były zamieszkałe przez 3000 osób trudniących się głównie rolnictwem, które przesiedlono w sąsiednie regiony, głównie w powiat: bielski, cieszyński i pszczyński . Na terenie wsi wyburzono 400 budynków mieszkalnych i 100 zabudowań gospodarskich. Zniszczeniu uległ pochodzący z 1788 r. kościół i XIX wieczna kaplica.

Równolegle do budowy zapory powstawało ujęcie wody, stacja oczyszczania oraz Zakład Badań Wodociągowych i Kanalizacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Całą inwestycję ukończono na przełomie 1954/1955 r.

Główną rolą jeziora jest zaopatrywanie w wodę znacznej części Górnego Śląska. Spełnia ono ponadto funkcje technologiczne, wodociągowe oraz przeciwpowodziowe.

Podczas modernizacji zbiornika w 2005 r. odnowiono koronę zalewu i ,,część spacerową’’ łączącą Goczałkowice – Zdrój z pobliskim Zabrzegiem ( 2980 m długości) dzięki czemu jezioro zyskało funkcje rekreacyjną i stało się miejscem spacerów i wypoczynku dla  miłośników ciszy, spokoju i pięknych widoków.

Warto podkreślić, że jezioro i tereny wokół  niego, to obszar ochronny NATURA 2000. Występuje tam ok. 520 gatunków roślin, głównie planktonowych, 233 gatunki zielenic, 600 gatunków zwierząt, w tym ponad 200 gatunków ptactwa wodnego, najczęściej prawnie chronionych:
Do najcenniejszych gatunków należą:

  • gatunki zagrożone w Europie – bąk, czapla purpurowa, rycyk, bączek, krwawo dziób, cyranka, rybitwa czarna i Białowąsa,
  • gatunki zagrożone  w Polsce -  rybitwa białoskrzydła i zwyczajna, płaskonos, zielonka, zausznik,
  • gatunki rzadkie na Górnym Śląsku – cyraneczka, wodnik, kormoran.

Wśród glonów na uwagę zasługują gatunki, formy i odmiany nowo opisane, stąd dla nauki, zawierające w swej nazwie wyraz „goczalkowicensis”.

 

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Uzdrowiskowa 74

43-230 Goczałkowice-Zdrój

Tel. (+48) 603 330 240

starydworzec@goczalkowicezdroj.pl