Wypożyczalnia rowerów w Goczałkowicach

W Goczałkowicach ruszyła wypożyczalnia rowerów

Dobra informacja dla rowerzystów: od piątku, 25 maja można wypożyczać rowery w dwóch stacjach znajdujących się na terenie Goczałkowic-Zdroju. Pierwsze 30 minut jazdy jest darmowe.

Dzięki współpracy gminy Goczałkowice-Zdrój z gminą Pszczyna ruszyła samoobsługowa wypożyczalnia rowerów miejskich. Sześć stacji znajduje się na terenie gminy Pszczyna (na rynku, przy dworcu PKP, na os. Piastów, przy Ośrodku Sportów Wodnych w Łące, przy kościele na os. Stara Wieś oraz przy szkole na os. Daszyńskiego), a dwie – w Goczałkowicach. Są zlokalizowane przy koronie zapory oraz przy dworcu PKP w Zdroju. W każdej ze stacji znajduje się po 10 jednośladów.

W piątek, 25 maja na rynku w Pszczynie zainaugurowano wypożyczalnię. W spotkaniu udział wzięli wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Gabriela Placha, burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol oraz Marek Pogorzelski z firmy Nextbike Polska, która odpowiada za wypożyczalnię.

- Zarówno Goczałkowice, jak i Pszczyna to miejscowości turystyczne, przyjeżdża do nas sporo osób z zewnątrz. Teraz będą mogli rowerami przemieszczać się pomiędzy tymi dwoma miejscowościami, korzystać z atrakcji. Liczę, że z wypożyczalni korzystać będą także mieszkańcy, np. dojeżdżając do pracy czy wybierając się na wycieczkę rowerową. Kiedy przesiądą się z samochodów na rowery będzie to z korzyścią dla środowiska. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić również pieniądze i czas, bo teraz przez korki często rowerem można przemieszczać się szybciej niż samochodem. Jeśli system się sprawdzi, pomyślimy o kolejnych stacjach na terenie Goczałkowic – mówi wójt Gabriela Placha.

- Dzięki uruchomieniu stacji w Goczałkowicach udało się zrealizować kompleksowy projekt. To jeden z nielicznych przypadków, kiedy oferujemy aż 30 minut bezpłatnej jazdy. Tak skonstruowaliśmy stacje, że z jednej do drugiej można dojechać w 30 minut, więc pomiędzy wszystkimi ośmioma stacjami można poruszać się całkowicie bezpłatnie – przyznał burmistrz Dariusz Skrobol.

Z wypożyczalni może skorzystać każdy: mieszkańcy, turyści czy kuracjusze, a z Pszczyny do Goczałkowic dojechać można m.in. dzięki nowej ścieżce rowerowej wybudowanej przy ul. Zdrojowej i Jeziornej.

Jak działa system? Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej pszczynskirower.pl, wpłacić 10 zł opłaty inicjalnej i można już wypożyczyć rower. Na terminalu przy stacji należy wpisać swój numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można również skorzystać z aplikacji Nextbike na urządzenia mobilne, która umożliwia wypożyczanie m.in. poprzez skanowanie kodu QR. Aby zwrócić rower, wystarczy wpiąć go w elektrozamek tej samej lub dowolnej innej stacji. Konto użytkownika umożliwia wypożyczanie rowerów tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł.

Pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia roweru jest darmowe. Od 31 do 60 minut wypożyczenia kosztuje 1 zł. Druga godzina wypożyczenia to koszt 2 zł, trzecia – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

Wszystkie rowery są wyposażone m.in. w przerzutkę, automatyczne oświetlenie przednie i tylne, dzwonek, hamulce (ręczny i nożny), wodoodporne siodełko, szyfrowy zamek (kod do niego otrzymujemy przy wypożyczeniu, warto go zapamiętać) i koszyk do przewożenia toreb i pakunków.

Za prowadzenie systemu odpowiedzialna jest firma Nextbike Polska, która wygrała przetarg na jego prowadzenie w ciągu trzech najbliższych sezonów. Wypożyczalnia rowerów będzie dostępna do 30 września. Oprócz tego, rowery można wypożyczyć także na dworcu PKP w Zdroju.

pk

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Uzdrowiskowa 74

43-230 Goczałkowice-Zdrój

Tel. (+48) 603 330 240

starydworzec@goczalkowicezdroj.pl