Śląsk – przeciw nicości – wernisaż wystawy

Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach-Zdroju oraz stowarzyszenie fotograficzne
„Przeciw Nicości” zapraszają na wernisaż wystawy
„Śląsk – przeciw nicości”.

Wystawa zorganizowanna jest „ku pamięci” wybitnego
artysty fotografikia – Mieczysława Wielomskiego.

 

8 marca 2019 r., godz. 18.00

galeria „Weranda”, ul. Uzdrowiskowa 54.

 

MIECZYSŁAW WIELOMSKI

Mieczysław Wielomski był artystą fotografikiem rocznik 1948, twórcą legendarnych już formacji fotograficznych Kron, Hard czy Landskapiści, które w znaczący sposób wpisały się w historię polskiej fotografii poprzez kreowanie nowej estetyki obrazu fotograficznego.
W ostatnich latach swego życia związany z formacją Pictorial Team – jedyną realizującą programową fotografie artystyczną w kraju, która wielokrotnie aranżowała wystawy w fotografii w Goczałkowicach: w uzdrowiskowej galerii Weranda oraz w galerii na „Starym Dworcu”.

W jego dorobku artystycznym znalazła się ponad setka nagród i wyróżnień zdobytych na konkursach fotograficznych w kraju i zagranicą w tym tytuł Autora Roku, nagroda Ministra Kultury RP, Ministra Kultury Rosji, medal im. Jana Bułhaka, nagrody za twórczość fotograficzną wojewody małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego, Sinar Award…
Był stypendystą artystycznym marszałka województwa śląskiego.
Jego prace prezentowane były w najważniejszych galeriach, nie wyłączając Zachęty…

Współ reprezentował polską fotografię artystyczną (w ramach Grupy 8 – ZPAF) na festiwalach polskiej kultury w kilkunastu krajach Europy, Azji i Afryki. Kilkadziesiąt jego prac znajduje się w prywatnych kolekcjach, głownie niemieckich, a kilkaset drukowanych było w kalendarzach czy albumach.

Przez kilka lat prowadził plenery artystyczno – edukacyjne gdzie uczestnicy poznawali zasady fotografii jako sztuki (vide piktorializm) co zaowocowało nagrodami na najważniejszych światowych konkursach fotograficznych np. Sony, Pilsner czy IPA.

Ale najważniejszym jego dokonaniem jest przeniesienie na grunt polskiej fotografii zasad i idei fotografii piktorialnej w jej odmianie modern, gdzie aspekt społeczny fotografii został podany w sposób artystyczny (czyli nie wprost – nie jako dokument czy reportaż) zgodny z zasadami Sztuki.

źródło: Pictorial Team

Mieczysław Wielomski zmarł nagle, w wieku 70 lat zostawiając po sobie pustkę i artystyczny niedosyt. Właśnie mija pierwsza rocznica jego śmierci.

Silesia - przeciw nicości

 

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Uzdrowiskowa 61

43-230 Goczałkowice-Zdrój

Tel. (+48) 663 110 301

info@goczalkowicezdroj.pl