O Goczałkowicach

O GOCZAŁKOWICACH…

Goczałkowice-Zdrój są gminą wiejską (pow. 48,6 km, ok. 6,5 tyś. mieszkańców) położoną w woj. śląskim, ok. 40 km na południe od Katowic, na szlaku komunikacyjnym Katowice- Bielsko-Biała – Żywiec, Katowice-Wisła oraz Katowice-Cieszyn. Od południa otaczają je Beskidy, od północy rozległe lasy Pszczyńskie. Przez gminę przebiega DK 1, łącząca stolicę i inne rejony Polski z południem Europy oraz międzynarodowa linia kolejowa Warszawa-Wiedeń.

Kraków – 100 km
Oświęcim – 25 km
Cieszyn – 40 km
Katowice – 40 km
Bielsko-Biała – 18 km
Wisła – 50 km
Pszczyna – 4 km

Nazwa miejscowości, jak głosi lokalna legenda wywodzi się od imienia rycerza – Goczała, który otrzymał te tereny za zasługi wojenne i założył pierwszą osadę. Według faktów historycznych najstarsze dzieje Goczałkowic sięgają czasów piastowskich – XIII i XIV wieku. Pierwotnie wieś była lokowana na prawie polskim. W wieku XVIII, przeszła pod rządy czeskich Luksemburgów, później Habsburgów, a od 1740 r. pod panowanie monarchii pruskiej. Od 1847 r. (do II wojny światowej) Goczałkowice były własnością rodziny Hochbergów – panów na Książu, którzy w połowie XIX w. stali się właścicielami ziem pszczyńskich.

W czasach rozbiorów w Goczałkowicach, znajdowała się naturalna granica pomiędzy zaborem Pruskim, a Austriackim. Do naszych czasów zachował się zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie rzeki Wisły budynek Urzędu Celnego. Do jednych z najważniejszych wydarzeń w dziejach wsi, należało odkrycie na tutejszych terenach w 1856 r. pokładów solanki, która przyczyniła się do otwarcia miejscowego uzdrowiska. Decyzja ta sprawiła, że od 1932 r. na mapie Polski znalazła się jeszcze jedna miejscowość ze słowem „Zdrój” w nazwie.
Od wczesnego średniowiecza Goczałkowice pozostawały odrębną jednostką administracyjną, z samodzielnym wójtem lub sołtysem na czele. Taki stan rzeczy trwał do 1975 r., kiedy to wieś została wcielona do Gminy Pszczyna, jako jedno z kilku podległych jej sołectw. Niezależność, dzięki wysiłkowi i staraniom mieszkańców Goczałkowice odzyskała ponownie dopiero w 1992 r.

Na dzień dzisiejszy, po ponad dwudziestu latach suwerennych rządów gmina jest jedną z najlepiej rozwiniętych miejscowości Powiatu Pszczyńskiego (IX miejsce w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2007 w kategorii gmin wiejskich, pięć wyróżnień w ogólnopolskim rankingu „Złota Setka Samorządów”, tytuł „Samorząd Zrównoważonego Rozwoju”). Znana z rozbudowanej i skrupulatnie dopracowanej infrastruktury, bazy komunalnej i oświatowej – w Goczałkowicach-Zdroju, obok Szkoły Podstawowej działa Gimnazjum oraz dwa Publiczne Przedszkola.
Ponadto w miejscowości kładzie się duży naciski na ochronę środowiska i ekologię:

  • tytuł „EkoGmina” 2009,
  • II miejsce w projekcie Radia Katowice „Zielonym do góry” 2008,
  • I miejsce w konkursie „Ekologiczna gmina województwa śląskiego” 2006, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Dużą zaletą gminy jest kompleks sportowy, w skład którego wchodzi: hala, basen, siłownia, sauna oraz wybudowane w bezpośrednim sąsiedztwie boisko do piłki nożnej „ORLIK” (wyróżnienie „Sportowa Gmina” Polskiego Klubu Infrastruktury Sportowej).
Wszystko to sprawia, że Goczałkowice-Zdrój to miejscowość którą warto odwiedzić. Niepowtarzalne walory krajobrazowe, dogodne położenie geograficzne, niewyczerpany potencjał gospodarczy i turystyczny powodują, że ta niewielka gmina na południu Polski jest doskonałym miejscem, w którym można wypocząć, nabrać sił, a nawet zamieszkać.

Urząd Gminy Goczałkowice-Zdrój
ul. Szkolna 13
43-230 Goczałkowice-Zdrój
tel. 32 210 71 85
www.goczalkowicezdroj.pl
gmina@goczalkowicezdroj.pl

Godziny urzędowania:
Poniedziałek: 7.30-15.30
Wtorek: 7.30-17.00
Środa-Piątek: 7.30-15.00

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Uzdrowiskowa 74

43-230 Goczałkowice-Zdrój

Tel. (+48) 603 330 240

starydworzec@goczalkowicezdroj.pl