Muzeum Regionalne w Goczałkowicach

Gmina Goczałkowice pozyskała nową atrakcję turystyczną. Z inicjatywy Stowarzyszenia Przyjaciół Goczałkowic-Zdroju, w centrum uzdrowiska utworzono muzeum regionalne. Otwarcie, zebranych w zabytkowym pawilonie sanatoryjnym „Wrzos” zbiorów odbyło się w czwartek, 6 października. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, w tym Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój – Gabriela Placha, Prezes Uzdrowiska – Tomasz Niesyto oraz członkowie stowarzyszenia, którzy korzystając z okazji, podziękowali wszystkim instytucjom i osobom fizycznym za pomoc, przy realizacji całego przedsięwzięcia. Na zakończenie części oficjalnej, Grzegorz Maćkowski odczytał list gratulacyjny, przesłany na tą wyjątkową okazję przez prof. Wiesławę Korzeniowską.

Założyciele i pomysłodawcy muzeum regionalnego, podkreślają, że ich inicjatywa związana jest z promowaniem historii oraz lokalnego dziedzictwa, a zgromadzone na wystawie artefakty ukazują bogatą spuściznę minionych dziejów miejscowości i samego uzdrowiska.

Odwiedzający, pośród prezentowanych zbiorów pochodzących głównie z przełomu XIX i XX stulecia oraz okresu dwudziestolecia międzywojennego, będą mogli zobaczyć m.in. przedmioty  codziennego użytku, historyczne przybory toaletowe, szklane naczynia o różnorodnym przeznaczeniu, dawne urządzenia zdrojowe (w tym wannę kąpielową i wagi do ważenia kuracjuszy), pamiątki związane z miejscowym kościołem parafialnym i szkołą oraz codzienną pracą na gospodarstwie rolnym (eksponowane w „zakątku wiejskim”).

Muzeum Regionalne Goczałkowic-Zdroju, będzie czynne w każdą sobotę i niedzielę, w godz. 15.00-18.00. Istnieje również możliwość zamówienia indywidualnego zwiedzania dla grup zorganizowanych, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Uzdrowiskowa 74

43-230 Goczałkowice-Zdrój

Tel. (+48) 603 330 240

starydworzec@goczalkowicezdroj.pl