MANDALA – wystawa artystyczna w galerii Starego Dworca

Mandala

Wystawa prac absolwentów i uczniów Gimnazjum w Goczałkowicach- Zdroju.

Prace powstały na przestrzeni lat 2012 – 2019

Tytuł wystawy nawiązuje do motywu artystycznego inspirowanego sztuką Indii czy Tybetu, skąd mandala się wywodzi.

Mandala buddyjska to przede wszystkim harmonijne połączenie koła i kwadratu, gdzie koło jest symbolem nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności, natomiast kwadrat przedstawia cztery strony świata czyli to co jest połączone z ziemią i człowiekiem i jego sferą wewnętrzności. Obie figury współgrają harmonijnie w mandali, obie wychodzą z jednego punktu, który jest jednocześnie końcem i początkiem wszystkiego.

Ogólnie zatem ujmując mandala to diagram, który ukazuje jak chaos jest w stanie przyjąć całkowicie harmonijną formę. Mnisi buddyjscy tworzą mandale przez wiele godzin a nawet często wiele dni, usypując je misternie z kolorowego piasku. Po czym następuje bardzo uroczyste zniszczenie owego dzieła sztuki.

Mandalę zdecydowanie można traktować jako symbol naszego życia, w którym my jesteśmy środkiem otaczającego nas świata. Można także przyjąć, że mandala to obraz nas samych i naszego wnętrza. (źródło: Internet)

Prezentowane na wystawie prace plastyczne tworzone były przez uczniów klas trzecich na zajęciach artystycznych, w dowolnie wybranej technice. Przechowywane przez kilka lat stworzyły malowniczy zbiór obrazów odzwierciedlający różne osobowości, zainteresowania oraz pomysłowość ich autorów, do którego obejrzenia serdecznie zachęcam.

Ksenia Skipioł

WYSTAWA MANDALI

Punkt Informacji Turystycznej

ul. Uzdrowiskowa 61

43-230 Goczałkowice-Zdrój

Tel. (+48) 663 110 301

info@goczalkowicezdroj.pl